Eren Topçu

Ashtanga Temelli Yoga, Senior Yoga, Partner Yoga

Eren Topcu2000 yılında A.Ü.Güzel Sanatlar, Animasyon bölümünden mezun oldum. Prodüksiyon, Çizgi Film ve Görsel tasarımın çeşitli alanlarında çalıştım.

2003'te yoğun ve yorucu olan işim alternatif terapilere yönelmeme, Reiki, Tai-Chi ve ardından Yoga ile tanışmama vesile oldu. Gülcan Arpacıoğlu ile Reiki I ve II, Sermed Tezel ve Süha Ertekin ile kısa sürelerle Tai-Chi çalıştım.

Hatha Yoga ile 2003'te tanıştım. Hayatıma nefes açan bu çalışmayı hakkıyla öğrenmek istedim ve 2007'de Cihangir Yoga Merkezi'nde Yoga Eğitmenliği Programı'na katıldım. Eğitim süresince Godfrey Devereux, Tias Little, Nicole Ohme, Chris Chavez gibi dünyanın çeşitli merkezlerinde farklı stillerde ders veren farklı eğitmenlerle çalışma olanağım oldu. Aynı dönemde Hindistan'da farklı hocalarla çalıştım ve Ayurvedik geleneğin çok eski bir masaj tekniği olan Chavutti Thirumal'i öğrendim.

2009'a kadar City Zen ve Studio Open'da yoga dersleri ve masaj seansları verdim. Şu anda ev stüdyomda masaj seansları, özel dersler ve grup dersleri verirken halen serbest çalışarak ilk mesleğime de devam ediyorum; yoga ve masaj alanında anatomi ve hareket esaslı ilk mesleğimin çok yardımını alıyorum.

----
Yoga Pacific'te verdiğim dersler Ashtanga okulunun temel serisinden oluşuyor. Serinin başlangıç seviyesine uyarlanmış duruşlarında hiza, akış, ritm ve nefes gibi Ashtanga okulunun temellerini yerleştiriyoruz. Güvenli bir biçimde Ashtanga çalışmanıza yardımcı olacak bu sınıfların etkisini yoga çalışmanızda olduğu kadar bedeninizde de hızlı gelişen bir kuvvet, denge ve dayanıklılık olarak göreceksiniz.
----

Yoga, kişinin her parçasını kavrayan bir dikkatle, yaşamın her anına yayılan bir çalışma. Ben sınıfı paylaştığım arkadaşlarıma bedenin yogasını bana öğretildiği gibi aktarmaya özeniyorum, çalışmamız sırasındaki içten ve özenli tutumun yaşamlarımıza da yayılmasını diliyorum.