Kalp Yogası

Dr. Neslihan İskit ile

Yoga, bir tamamlayıcı sağlık sistemidir ve gücü, çeşitli kalp hastalıklarını önlemek ve tedavi etmek için geniş ölçüde kullanılmaktadır.

Hastalık, zihin-vücut alandaki bir uyumsuzluğun dışa yansıyan ifadesidir. Yoga bir yaşam tarzı geliştirerek, vücut, zihin ve ruh sağlığını yükseltmek için bir çözüm önerir. Yoga, birçok hastalığın şeker hastalığı, obesite ve psikiyatrik hastalıklar gibi, tedavisinde kullanılabileceği gibi, kalp hastalıklarında da hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla kullanılır.

Yoganın, tekrarlanan kalp krizleri, hipertansiyon ve koroner kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkları önlemek konusunda önemli bir rolü vardır. Yoga, beyinde endokrin faaliyetini kontrol eden hipotalamusu doğrudan etkiler ve kalp krizlerini önlemeye yardımcı olur.

Yapılan bilimsel çalışmalar, yoga yapan insanların kalp sağlığını güçlendirdiğini, solunumu kuvvetlendirdiğini, tansiyonu düşürdüğü, hormon salgılayan bezlerin çalışmasını düzenlediğini, mide-bağırsak işlevlerini kolaylaştırdığını, vücudun genel duruş biçimini düzelttiğini, kronik stresi azalttığı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini, beyin fonksiyonlarını desteklediğini göstermiştir. Ayrıca yoganın ruh hali, konsantrasyon ve hafıza gibi zihinsel sağlık açısından da faydalı olduğu bilinmektedir. Bedenimiz, aklımız ve ruhumuzun uyum içinde olması genel sağlık düzeyimizin yükselmesine neden olur.