Neden Vinyasa Flow Yoga?

Krishnamacharya

Güney Hindistan’ın önemli Masterlar’ından Krishnamacharya, vinyasa yogayı sadece fiziksel egzersizlerden oluşan bir sistem olmanın ötesine taşımış ve şöyle demiştir. “Sınıflarımda öyle bir atmosfer yaratmalıyım ki, her öğrenci yogada kendi yolunu bulsun!” Gerçekten de her öğrencinin fiziksel ve ruhsal durumu birbirinden farklıdır. Öğrenci sürekli belli ve zoraki bir ders sistemine uymak zorunda kalırsa gelişim göstermesi zorlaşır. Önemli olan onun neye ihtiyacı olduğunu ve yoganın ona nasıl yardım edebileceğini bularak yol gösterebilmektir.

 

Lotus Oturuşu

Dizlerinde problem olan bir öğrenciyi lotus oturuşu, sukhasana gibi bağdaş kurmayı gerektiren duruşlara zorlamak gelişimini engelleyip hevesini kırabileceği gibi sakatlanmasına da sebebiyet verebilir. Krishnamacharya’nın dediği gibi öğrenci önce bu çalışmada “ben nerdeyim” sorusunun cevabını bulmalıdır. Bedeninin ve sınırlarının farkında olmalıdır. Bu onun başlangıç noktasıdır. Yapabildikleri ve yapamadıkları, sınırları.. Ve sonra değişim ve gelişim için açık olmalıdır. Bugün yapamıyorum dediği her şey için gösterdiği çaba onun yogasıdır.

Yoga Değişimdir

Yoga değişimdir! Ayak parmaklarına uzanamayan bir kişi düzenli bir çalışmanın ardından rahatça öne eğilebildiğinde daha önce hiç ulaşmadığı bir hedefe ulaşmış olur. Bu değişim illa yoga duruşlarıyla ilgili olmak zorunda değildir. Okuduğumuz bir kitaptan aldığımız bir ders, ya da hayatımıza giren herhangi biriyle yaşadığımız bir sınav sonucu verdiğimiz tepkide olabilir pekala…

 

Yoga’da duruşların kullanılmasının sebebi, bedene daha çok tepki verdiğimiz, daha kolay dikkat kesilebildiğimiz içindir. Yoga duruşları yoluyla bedeni, nefesi ve zihni tek bir noktaya toplayarak ruhumuzu gölgelerinden özgürleştiririz. Zihnimizin düşünceden düşünceye atlayıp kontrolsüzce bizi yanlış yönlendirmesini ve sürekli kaybetme korkusu, kıskançlık, ölüm korkusu, panik, kızgınlık, nefret gibi duygular içinde debelenmesini engelleriz. Ve bu gelişim herkes için farklıdır. Eski yoga metinleri olan vedaları, “Yoga sutralar” adı altında derleyen büyük üstat Patanjali’nin de dediği gibi “Dünyada insan sayısı kadar yoga vardır!” Öyleyse diyebiliriz ki yoga ne akrobatik hareketlerdir ne de oturarak uçmak… Birlikle ve evrenle bir akmanın, uyumun yoludur. Bir uyumlanma, denge ve ahenk sürecidir…Ve bu süreç herkes için farklıdır!